Durgun Film Sevmeyenler İçin Hızlı Tempoya Sahip, 15 Sürükleyici Film Önerisi

Film listesi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken etmenlerden biri, izlerken bir sonraki sahne için meraklandırması olmalı. Sinema filmleri arasında izleyicinin nabzını yükselten ve ekran karşısında büyük bir keyifle zaman geçirmenizi sağlayan filmler ise şüphesiz aksiyon temalı filmler oluyor.

Sizin için en iyi 15 hızlı film listesi hazırladık. Listemizdeki filmlerin her biri farklı konuları ele alsa da hepsinin ortak noktası, izlerken sizi ekran karşısına kilitlemesi. Hız, gerilim, yüksek tempo ve kendine has bir atmosferi olan filmleri keyifle izlemenizi dileriz.

İzlerken sizi kendi atmosferine çekecek film önerileri:

 • Dredd
 • Upgrade
 • Snowpiercer
 • Nightcrawler
 • Pirate Radio
 • Limitless
 • Baby Driver
 • Ex Machina
 • Stranger Than Fiction
 • Cell 211
 • The Brothers Bloom
 • Hardcore Henry
 • Spring Breakers 
 • Son of Rambow
 • Super Troopers

Dredd (2012)

2012 yapımlı Dredd, gelecekteki distopya şehirlerden biri olan Mega-City One’da geçiyor. Yargıç Dredd, Mega-City One’da bir gökdeleni ele geçiren uyuşturucu baronu Ma-Ma’ya karşı amansız bir mücadeleye girer. Dredd ve acemi partneri Anderson, adaleti sağlamak için canla başla mücadele ederler. Sürükleyici ve aksiyon dolu sahneleri ile tek nefeste izleyeceğiniz bir film.

Upgrade (2018)

Yakın bir gelecekte geçen intikam ve bilim kurgunun iç içe geçtiği bir hikâyeyi konu alan Upgrade, teknolojinin hayatın her alanına hâkim olduğu bu dönemde geçer. Grey Trace adlı bir adamın hayatı, bir saldırı sonucu felç kalması ve eşinin öldürülmesiyle altüst olur. Trace, umudunu yitirdiğinde ona tekrar yürüme şansı veren deneysel bir implant olan STEM ile tanışır. Ancak STEM, sadece Grey’in fiziksel kabiliyetlerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda ona saldırganlarına karşı üstün bir avantaj sağlar.

Snowpiercer (2013)

Distopik bir geleceği konu alan Snowpiercer, en sıcak günlerde izleseniz bile atmosferiyle sizi titretebilecek filmler arasında. Küresel bir felaketin ardından Dünya, donmuş bir gezegene dönüşür ve son kurtulanlar, sürekli hareket hâlinde olan bir trende yaşamak zorunda kalır. Keskin bir şekilde sınıf ayrımı yaşanan bu trenin en arka vagonunda insanlar zorlu şartlar altında yaşam mücadelesi verirken, en ön vagonlarda kalanlar ise lüks şartlarda yaşamlarına devam eder. Adaletsizliğin hâkim olduğu bir tren yolculuğunda isyan çıkması ise kaçınılmazdır.

Nightcrawler (2014)

Nightcrawler, Los Angeles’ın yeraltı dünyasına dalan genç ve hırslı bir adamın sonu gelmeyen bir çabasını konu alır. Lou Bloom ismindeki bu genç adam, suç ve kazaların görüntülerini çekerek televizyon kanallarına satmaya çalışır. Bu çabanın devamında başarılı olma arzusuyla yanıp tutuşan Bloom, kendisini git gide daha tehlikeli ortamların içinde bulur ve ahlaki değerlerin sınırlarını zorlar. Yeraltı dünyasında tek bir saniye bile sakin geçmediği için Nightcrawler’ı izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz.

Pirate Radio (2009)

1960’lı yılların İngiltere’sinde devlet radyo ve televizyonu olan BBC, yayın dünyasını tekelinde tutmakta ve Rock’n Roll gibi aykırı müziklere izin vermemektedir. İngiltere’de The Boat That Rocked orijinal ismiyle, ABD’de ise Pirate Radio ismiyle vizyona giren film, o dönem uluslararası sularda Rock’n Roll yayını yapan ve ana karada oldukça popüler olan kaçak bir radyo kanalının sıradışı hikâyesini anlatıyor. 

Limitless (2011)

Bradley Cooper’ın peformasıyla göz doldurduğu Limitless, “Beynimizin %100’ünü kullanırsak ne olur?” sorusuna yanıt veriyor. Hayatı giderek daha da kötü bir yola sürüklenen karakterimiz, gizemli bir hap sayesinde beynini tam kapasiteyle kullanmaya başlar ve hayatı hayal edemeyeceği bir şekilde değişir. Fakat bu gizemli hapın yarattığı sorunlar giderek içinden çıkılamaz bir hâl alacaktır. 

Baby Driver (2017)

Baby Driver filminin yönetmen koltuğunda aksiyon, korku, bilim kurgu gibi farklı türleri komedi ile başarılı bir şekilde harmanlayan Edgar Wright oturuyor. Kulağından kulaklığı eksik olmayan ve usta şoförlük yeteneklerine sahip bir genç, borcu yüzünden bir suç patronu ile çalışmak zorunda kalır. Ayrılmak istediğinde ise patron, onu son bir soygun için ikna eder ama bu soygun, her zamankilerden biraz daha farklı olacaktır. 

Ex Machina (2014)

Ex Machina, genç bir programcının insan benzeri yapay zekâ “Ava” ile bir hafta boyunca yapacağı testleri konu alır. Caleb, Ava’nın duygularını ve zekâsını sınarken onun kendi varlığını ve özgürlüğünü sorgulayan bir varlık olduğunu fark eder. Film, yapay zekâ üzerine etik ve felsefi meseleleri ele alırken aynı zamanda izleyiciyi insanlık, yaratıcılık ve özgürlük kavramları üzerine düşünmeye davet ediyor.

Stranger Than Fiction (2006)

Absürt Amerikan komedi filmlerinin vazgeçilmez oyuncularından olan Will Ferrell’in başrolünde olduğu Stranger Than Fiction, herkesin hayatında bir kez olsun hayal ettiği bir olayın gerçek olmasını anlatıyor; hayatınız dış ses tarafından bir roman gibi anlatılsa nasıl olurdu? Bu heyecanlandıran fikir karakterimizin başına geliyor ama bir sorun var; dış ses onun yakında öleceğini söylüyor. Peki ama nasıl? 

Cell 211 (2009)

İşe başlamadan yalnızca bir gün önce Juan isminde bir gardiyan, hapishanede mahsur kalır. Juan, bir isyan patlak verdiğinde kendi hayatta kalma mücadelesini vermek zorunda kalır ve mahkûmlar arasında onlardan biriymiş gibi davranmaya başlar. Hızla gelişen olaylar içinde Juan’ın zekâsı ve içgüdüleri, hem mahkûmlarla hem de dış dünyadaki yetkililerle pazarlık yapmasını gerektirir.

The Brothers Bloom (2008)

Kirli işler yapan herkes son bir iş yapıp sonra emekli olmayı hayal eder, Bloom Kardeşler de aynı planı yapmışlardır. Usta dolandırıcı kardeşler, son bir iş yapıp büyük bir vurgun ile emeklilik hayali kurarak çıktıkları yolculukta hiç beklemedikleri bir şeyle karşılaşırlar; aşk. Her zamanki oyunları bu sefer tutmayacak ve duyguları, onları hayal bile edemeyecekleri bir maceranın içine sürükleyecektir. 

Hardcore Henry (2015)

Önerdiğimiz filmler arasında en dikkat çekici olan film, Hardcore Henry diyebiliriz. Filmi diğerlerinden ayıran şey ise olayları birinci şahıs gözünden görüyor olmamız. Henry, hafızasını kaybetmiş ve bir laboratuvarda cyborg olarak yeniden canlandırılmış bir adamdır. Film boyunca Henry’nin karısını kaçıran bir savaş ağasıyla yüzleşmek için verdiği amansız mücadeleyi izleriz. Hiç durmadan değişen sahneler, sürekli aksiyon ve yüksek adrenalin, izleyiciyi Henry’nin gözünden yaşanan bu vahşi yolculuğa ortak eder.

Spring Breakers (2012)

Dört üniversite öğrencisi genç kız, bahar tatili için gereken parayı bir restoran çalıştırarak çıkarmaya karar verirler. Yaptıkları bir parti esnasında uyuşturucu nedeniyle tutuklanır ve mahkemeye çıkarılırlar. Olaylar mahkeme sonrası başlar çünkü onları bir uyuşturucu satıcısı kurtaracaktır. Spring Breakers, olaylar nasıl bu noktaya geldi sorusunu her dakikasında soracağınız heyecan dolu bir film. 

Son of Rambow (2007)

1980’li yılların İngiltere’sinde bir çocuk için yaz tatili oldukça sıkıcı geçmektedir. Babası ölmüş olan Will’e annesi bakmaktadır ve ait olduğu mezhep nedeniyle çocuğun eğlenceli şeyler yapması yasaktır. Will bu sırada kendisi ile aynı yaşlarda olan Lee ile tanışır ve ‘Rambo: İlk Kan’ filminden o kadar etkilenirler ki, bir kısa film yapmaya karar verirler. O andan itibaren yaz tatili aksiyon ve eğlence dolu unutulmaz bir ana dönüşür.

Super Troopers (2001)

Super Troopers, Jay Chandrasekhar’ın yazdığı, yönettiği ve başrolünde oynadığı eğlenceli bir polisiye komedi filmi. 5 beceriksiz ve macera meraklısı eyalet polisi otoyol kontrolü yaparak geçirdikleri mesailerinde bir gün bir ceset ile karşılaşırlar. Bugüne kadar hiç böyle bir durumda kalmamış polisler için bu gizemli olay, büyük ve tehlikeli bir maceraya dönüşecektir. 

Nefes kesen bir tempoda, senaryonun içinde kaybolmak isteyenler için hızlı akışa sahip 15 filmi listeledik. Listede izlediğiniz filmler ile ilgili düşüncelerinizi ve listede olmasını istediğiniz, sevdiğiniz hızlı filmleri yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir