Biden’dan Trump’a: Keşke kendisine biraz çamaşır suyu enjekte etseydi

ABD Başkanı ve Demokratların başkan aday adayı Joe Biden, Kaliforniya’nın San Francisco bölgesinde yeniden seçilmesi için düzenlenen bağış etkinliğinde yaptığı konuşmada, eski başkan ve Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı Donald Trump hakkında da açıklamalarda bulundu. Biden, Trump’ın ilk yılları kendi başkanlık dönemine denk gelen yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi sırasında, “Dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz” demesine atıfla, “Keşke kendisine biraz çamaşır suyu enjekte etseydi” diye konuştu.

‘KEŞKE KENDİSİ DE BİRAZ BÖYLE YAPSAYDI…’

Reuters’ın aktardığına göre, Biden, bağış etkinliğinde yaptığı konuşmada Cumhuriyetçi rakibinin ‘kaotik’ olduğunu ve ‘seçmenlerin bunu aklında tutması gerektiğini’ söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılacak en güzel şeyin kolunuza biraz çamaşır suyu enjekte etmek olduğunu söylediğini hatırlıyor musunuz? Söylediği buydu ve bunu kast ederek söyledi. Keşke kendisi de biraz böyle yapsaydı” ifadelerini kullandı.

Dönemin ABD Başkanı Trump, Covid-19’la Mücadele Görev Gücü’nün Nisan 2020’de Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, “Ultroviyole ya da çok güçlü bir ışını vücuda aldığımızı düşünelim. Bu, deri yoluyla ya da başka bir yolla olabilir. Bunu test edebilirsiniz. Peki, dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz. Biliyorsunuz; virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak ilginç olabilir” diyerek salondaki bilim insanlarına bu konuyu araştırmalarını önermişti.

Trump daha sonra sorusunun kinayeli bir soru olduğunu savunurken, Biden, o dönemde Twitter (şimdiki adıyla X) hesabından yaptığı paylaşımda, “Bunu söylemek zorunda olduğuma inanmıyorum ama lütfen çamaşır suyu içmeyin” diye yazmıştı.

‘GÜNEY KORE DEVLET BAŞKANI KİM’ GAFI

Öte yandan, Biden, dün yaptığı konuşmada Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki mektuplaşmaya da değindi. Biden, ‘Güney Kore Devlet Başkanı’ olarak atıfta bulunduğu Kim ile Trump arasındaki mektupları ‘aşk mektupları’ olarak nitelendirdi.

Trump, devlet başkanı olduğu dönemde Kuzey Kore lideri Kim ile görüşmüş ve aralarında bir mektup alışverişi olmuştu. Trump, bu mektupları Oval Ofis’te bir dosyada saklıyordu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir